Pompy ciepła OVUM Heiztechnik
Monoblok powietrze-wodaGruntowa 3 serie
OVUM Heiztechnik GmbH to austriacki producent pomp ciepła z Kirchbichl w Tyrolu, gdzie też powstają jego urządzenia; niemiecki oddział OVUM Bayern mieści się w Ihrlerstein (Bawaria), a OVUM ściśle współpracuje z firmą instalacyjną MECO. Oferta obejmuje monobloki powietrze-woda AirCube (od AC208P do AC520P, R290, kaskady do 160 kW) oraz modułowe pompy ciepła solanka-woda CUBIC, których moduły ustawia się jeden na drugim, ze 150 g R290 w każdym. Wszystkie urządzenia pracują ze sterownikiem OVUM MIRA, który ma udokumentowany interfejs Modbus TCP/RTU, wejścia SG Ready i sterowanie wykorzystaniem nadwyżki z fotowoltaiki przez SunSpec.
Sprawdzono 2 listopada 2026 · Kirchbichl, Austria · Strona producenta
Zdjęcie: OVUM Heiztechnik
Listy dotacyjne
BAFA WEP (Niemcy)
3 / 3 sprawdzono 4 listopada 2026
ZUM (Polska)
0 / 3 sprawdzono 4 listopada 2026
OVUM Heiztechnik w Zerofy
Zerofy nie ma jeszcze integracji z marką OVUM Heiztechnik. Serie poniżej, które mają wejście SG Ready, Zerofy może mimo to przełączać przez przekaźnik Shelly. Porównanie pomp ciepła zawiera listę wszystkich marek obsługiwanych przez Zerofy.
Typy pomp ciepła OVUM Heiztechnik
Pompy ciepła powietrze-woda typu monoblok marki OVUM Heiztechnik
Cały obieg czynnika chłodniczego mieści się w jednej jednostce zewnętrznej; do domu doprowadza się tylko rury z wodą. To najczęstszy wybór przy modernizacji, bo wewnątrz nie trzeba prowadzić przewodów chłodniczych.
Monoblok powietrze-wodaR290
OVUM Heiztechnik AirCube (ACP)
Modele: 4
- Moc
- 5,1–11,6 kW
- SCOP 35 °C
- 5,53–5,92
- Maks. temp. zasilania
- 70 °C
- BAFA WEP
- Modele na liście: 3
- ZUM
- Brak modeli na liście
- Zerofy
- Przez SG Ready
Monoblok powietrze-wodaR410AWycofana z produkcji
OVUM Heiztechnik AC (R410A)
Modele: 6
- Moc
- 8,3–10,8 kW
- SCOP 35 °C
- 4,92–5,18
- Maks. temp. zasilania
- –
- BAFA WEP
- Modele na liście: 6
- ZUM
- Brak modeli na liście
- Zerofy
- Przez SG Ready
Gruntowe pompy ciepła (solanka-woda) marki OVUM Heiztechnik
Pobiera ciepło z odwiertu lub kolektora gruntowego, więc źródło ma stałą temperaturę przez całą zimę. Wyższa sprawność i brak hałasu na zewnątrz, ale odwierty są kosztowne i wymagają pozwolenia.
GruntowaR290
OVUM Heiztechnik CUBIC
Modele: 5
- Moc
- 3,3–9,9 kW
- SCOP 35 °C
- 5,48
- Maks. temp. zasilania
- 70 °C
- BAFA WEP
- 1 model na liście
- ZUM
- Brak modeli na liście
- Zerofy
- Przez SG Ready
Przegląd serii OVUM Heiztechnik
| Seria | Typ | Moc | SCOP 35 °C | SCOP 55 °C | Czynnik | Maks. temp. zasilania | BAFA WEP | ZUM | SG Ready | Modbus | EEBUS |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AirCube (ACP) | Monoblok powietrze-woda | 5,1–11,6 kW | 5,53–5,92 | 4–4,38 | R290 | 70 °C | Modele na liście: 3 | Brak modeli na liście | Tak | Tak | –Brak w dokumentacji |
| AC (R410A) Wycofana z produkcji | Monoblok powietrze-woda | 8,3–10,8 kW* | 4,92–5,18 | 3,45–3,55 | R410A | – | Modele na liście: 6 | Brak modeli na liście | Tak | ?Niepotwierdzone | ?Niepotwierdzone |
| CUBIC | Gruntowa | 3,3–9,9 kW | 5,48 | 4,15 | R290 | 70 °C | 1 model na liście | Brak modeli na liście | Tak | Tak | –Brak w dokumentacji |
Moc grzewcza to wartość z karty katalogowej producenta; jej podstawa (moc nominalna w punkcie A7/W35 lub B0/W35 albo projektowe obciążenie cieplne) różni się w zależności od marki, więc przed porównaniem sprawdź kartę katalogową. * = projektowe obciążenie cieplne Pdesignh przy 35 °C z portalu BAFA.
Źródła
Dane techniczne pochodzą z podlinkowanych wyżej kart katalogowych producenta, status na listach dotacyjnych – z oficjalnych list poniżej; sprawdzono 2 listopada 2026:
- www.ovum.at/produkte/aircube/
- www.ovum.at/produkte/cubic/
- www.ovum.at/produkte/mira/
- www.ovum.at/ovum/
- www.ovum.at/ovum/standorte/
- www.ovum.at/impressum/
- susi.ovum.at/api/1/assets/7085c03c-98da-4ebf-8fb2-862e85620d7f/asset?culture=de
- elan1.bafa.bund.de/zvi-ui/wep/waermepumpen
- lista-zum.ios.edu.pl/
- BAFA Wärmeerzeuger-Portal – Wärmepumpen – sprawdzono 4 listopada 2026
- Lista ZUM (Instytut Ochrony Środowiska) – sprawdzono 4 listopada 2026
- Urządzenia z certyfikatem EEBUS – sprawdzono 2 listopada 2026
SG Ready to oznaczenie stowarzyszenia Bundesverband Wärmepumpe (BWP) e.V.; „Tak” oznacza, że producent dokumentuje interfejs z dwoma wejściami lub deklaruje go w portalu BAFA, a nie że seria nosi oznaczenie BWP – lista oznaczonych urządzeń jest dostępna na waermepumpe.de. EEBUS to standard stowarzyszenia EEBus Initiative e.V.; Modbus jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Schneider Electric, licencjonowanym na rzecz Modbus Organization. Nazwy produktów, logotypy i zdjęcia należą do ich producentów i służą identyfikacji produktów. Dane o dotacjach: BAFA Wärmeerzeuger-Portal i Lista ZUM (IOŚ-PIB) według stanu na podane daty; SCOP przy 55 °C w tabelach BAFA obliczyło Zerofy na podstawie wartości ηs z portalu.
Ogrzewaj dom energią z własnej fotowoltaiki
Zerofy automatycznie przesuwa pracę Twojej pompy ciepła na godziny z nadwyżką z fotowoltaiki lub niskimi cenami energii.
Pobierz ZerofyInne marki pomp ciepła
Porównaj wszystkie marki w bazie pomp ciepła.